Wąsik: zapłacimy za to, że nie pójdziesz na emeryturę

"Chcemy, żeby strażacy jak najdłużej byli w straży, żeby policjanci wykorzystywali swoją ogromną wiedzę i doświadczenie" – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. By to osiągnąć, jak tłumaczył, resort przygotował dla mundurowych "system zachęt". Jednocześnie przyznał też, tegoroczne odejścia były większe niż w poprzednich latach, ale jego zdaniem to m.in. naturalne następstwo wprowadzonych kilka lata temu rozwiązań.

"Oczywiście te odejścia były większe niż w poprzednich latach, bo waloryzacja emerytur była większa niż waloryzacja uposażeń" - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Jego zdanie, trzeba jednak pamiętać, że MSWiA kilka lat temu wprowadziło – jak to nazwał wiceszef MSWiA - "instrumenty antyemerytalne" i liczono, że "przedłuży to średnią służbę w formacjach o dwa lata". "I te dwa lata minęły, więc ta fala odejść zatrzymana wcześniej musiała kiedyś nastąpić" – mówił Wąsik.

Mamy koło 7 tys. odejść z policji mówiono, że będzie to między 8 a 12 tys. więc myślę, że osiągnęliśmy umiarkowany sukces wprowadzając te instrumenty, które przekonywały ludzi do tego, żeby nie odchodzić z formacji mundurowych. W mojej ocenie przyniosło to oczekiwany skutek. Nam bardziej opłaca się mieć doświadczonego policjanta, który ma 25-30 lat służby, niż młodego emeryta, który ma 45-50 lat.
Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA – wywiad dla Polskiego Radia 24 – 22 marca 2022 r.

"Chcemy, żeby strażacy jak najdłużej byli w straży, żeby policjanci wykorzystywali swoją ogromną wiedzę i doświadczenie" – podkreślał wiceszef MSWiA. Jak mówił, resort zamierza to osiągnąć nie zmianą zasad emerytalnych, "tylko systemem zachęt, które mówią: my ci zapłacimy za to, że nie pójdziesz na emeryturę".

Nie do końca wiadomo jak dokładnie wygląda sytuacja kadrowa we wszystkich formacjach podległych MSWiA. Redakcja InfoSecurity24.pl już na początku lutego wysłała w tej sprawie pytania do resortu spraw wewnętrznych i administracji, jednak do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wiadomo jednak – z informacji jakie udostępnili m.in. policyjni związkowcy – jak sytuacja wygląda w Policji. I obraz ten nie napawa optymizmem. W całym kraju brakować ma ponad 12 proc. policyjnego składu. Najtrudniejsza sytuacja jest w stołecznym garnizonie, gdzie poziom wakatów sięgać ma niemal 20 proc. Między innymi tam, zdaniem mundurowych, konieczne jest wprowadzenie "wyjątkowych rozwiązań na poziomie ustawowym".

Link: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/wasik-zaplacimy-za-to-ze-nie-pojdziesz-na-emeryture

 

powrót »
^do góry

Copyright © 2014 Świętokrzyski Zarząd Wojewódzki
NSZZ Policjantów w Kielcach